• فيبروميالژي يا درد منتشر بدن

  تعداد بسيار زيادي از بيماران به کلينيکهاي درد مراجعه مي کنند که دچار درد عمومي بدن مي باشند. درد گردن، شانه ها و کتف، قفسه سينه، کمر، باسن و زانوها. در بسياري از اين بيماران قسمتي از بدن درد بيشتري دارد و با شکايت از درد آن ناحيه مراجعه مي کنند و حتي از اينکه به پزشک بگويند قسمتهاي مختلف بدن درد دارد خجالت مي کشند. .اما اين درد ها مي تواند به هم مرتبط باشد و جزئي از بيماريي باشد که به آن ” سندرم فيبروميالژيا” مي گويند. البته درد منتشر بدن علل مختلف ديگري نيز دارد اما با توجه به شيوع بالاي فيبرومياليژيا آنرا در اين قسمت توضيح داده ايم.

  سندرم فيبروميالژيا درد مزمن و منتشر در بدن است که در نقاط مشخصي از بدن با فشار دادن مختصر درد ايجاد مي شود. اين بيماري همراه با مشکلات ديگري از جمله افسردگي، اضطراب، خشم، اختلال در خواب، اختلال شناختي، احساس خستگي مزمن، اشکالات سيستم غدد، سندرم روده تحريک پذير (بصورت اسهال يا يبوست مزمن) و اختلالات سيستم اتونوم (افت فشار خون با بلند شدن از زمين، گيجي و سنکوپ)، خشکي صبحگاهي، درد شکم، تکرر ادرار و سوزش ادرار، درد صورت و سردرد است. اين بيماري مي تواند به تنهايي ديده شود ولي مي تواند همراه با بيماريهاي ديگري مثل کم کاري تيروئيد، روماتيسم مفصلي و لوپوس باشد.

  فيبروميالژيا درصد بالايي از مراجعين به متخصصين مختلف در آمريکا و کانادا را به خود اختصاص داده است.فيبروميالژيا 9 برابر در زنان از مردان شايعتر است. 3.4 درصد زنان بالغ و 0.5 درصد مردان بالغ به اين بيماري مبتلا مي باشند. 1% زنان 18-30 سال و 8% زنان 55 تا 64 سال به اين بيماري مبتلا مي باشند. برخي افراد داراي زمينه ارثي اين بيماري مي باشند.

  تئوريهاي مختلفي در توجيه اين بيماري وحود دارد اما پذيرفته ترين آنها اين است که اين بيماري به احتمال زياد در اثر اختلال در موادي در مغز و نخاع ايجا د مي شود که باعث مي شود اين افراد درد را بيشتر حس کنند. همچنين گيرنده هاي محيطي درد نسبت به درد حساستر مي باشند.

  درمان بيماري:

  در مرحله اول آگاهي و شناخت اين بيماري توسط بيمار است. بيمار با آگاهي از وجود اين بيماري و اينکه مشکل خطر ناکي ندارد و اينکه بعلت حساس شدن به درد دراثر تغييراتي در موادي در مغز است در موارد زيادي مي تواند اين بيماري را کنترل کند.

  نقاط دردناک متعدد بدن در اين بيماري در بسياري موارد به درمانهاي طب فيزيکي پاسخ مي دهند از جمله اين درمانها استفاده از مداليته هاي گرمايي عمقي، ليزر، طب سوزني، مانيپولاسيون و بيوفيدبک است. تحقيقات اخير نشان داده که بيوفيدبک با الکتروميوگرافي باعث کاهش درد در بيماران شده و از کشش موثر تر بوده است. اگر چه اين پاسخ در مواردي کامل نمي باشد اما مي تواند باعث احساس بهتري در بيمار شده و بيمار به فعاليتهاي روزانه برگردد.

  ورزش در اين بيماران بسيار مهم است. ورزش باعث ترشح مواد شبيه به مواد مخدر در مغز مي شود. اين مواد به طور طبيعي در مغز وجود دارند و با ورزش ترشح آنها افزايش مي يابد. همچنين جريان خون داخل عضله افزايش مي يابد و توانايي عضله براي کار کردن زيادتر مي شود. اما بايد توجه کرد که ورزش بيش از حد باعث بدتر شدن درد مي شود. ورزش در اين بيماران نبايد باعث خستگي شود، بايد بصورت دوره هاي مکرر و کوتاه مدت باشد. در حقيقت بايد بصورت آهسته و پيوسته باشد. ورزشهاي درون آب گرم گزينه بسيار مناسبي براي اين بيماران مي باشند. حتي استفاده از آب گرم بدون ورزش نيز باعث کاهش درد فيبروميالژي مي شود. بنظر مي رسد فعاليتهايي که جريان خون داخل عضله را افزايش مي دهند باعث بهتر شدن درد بيمار مي شوند. همچنين ورزشهاي کششي گزينه خوبي براي اين بيماران مي باشند. ورزشهايي مثل ورزشهاي با توپ (مديسين بال)، يوگا، تاي چي و تمرينات تنفسي و تمرينهاي آراميدگي (ريلاکسيشن) براي اين بيماران کمک کننده مي باشند.

  دوري از محيط پر استرس از گزينه هاي ديگري است که به درمان اين بيماران کمک مي کند. اين بيماران دچار کاهش انرژي در انجام فعاليتهاي روزمره مي باشند بنابر اين بايد فعاليتهاي خود را به نحوي تنظيم کنند که در طي روز بتدريج کارهاي خود را انجام دهند و از فعاليت جسمي و ذهني فشرده خود داري نمايند.

  داروها:

  داروهاي متعددي براي اين بيماري توسط متخصصين درد تجويز شده از جمله آمي تريپتيلين، نورتريپتيلين، ترازودون، سيکلوبنزاپرين، آلپرازولام، فلوکستين، پره گابالين، گاباپنتين، دولوکستين، ونلافاکسين. استفاده از داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي مثل بروفن، ملوکسيکام، سلبرکس، ناپروکسن مي تواند تا حدي درد را کم کند. تزريق نقاط دردناک حتي با ليدوکائين مي تواند کمک کننده باشد. ترامادول در مواردي که بيمار به ساير داروها پاسخ ندا ده بطور موقت تجويز مي شود.

  بيماران فيبروميالژي هر کدام به يک دسته داروئي پاسخ مي دهند و گاهي بايد مجموعه اي از چند دارو براي بيمار تجويز کرد. درمان دارويي بايد همراه با ورزش ، درمانهاي شناختي و درمانهاي  فيزيکي باشد.

  گاهي علايم با خوردن برخي غذا ها و يا هواي سرد بدتر مي شود. بيماران بايد خود به اين موارد توجه نمايند. درد بيمار در برخي روزها ممکن است بدتر شود که اين به معني شکست درمان نمي باشد.

  بايد توجه داشت که درمان اين بيماري نياز به همکاري بيمار و صبر بيمار دارد. برخي از داروها ممکن است همراه با عوارضي براي بيمار باشد و در صورت لزوم بايد تعويض شوند. هر بيمار به دسته خاص دارويي پاسخ بهتري مي دهد.

  Leave a reply →

پاسخ

انصراف

Photostream